Boże Narodzenie u mariawitów

   Boże Narodzenie w Kościele Starokatolickim Mariawitów

 

 W Kościele Starokatolickim Mariawitów święta Bożego Narodzenia, tak jak w większości kościołów chrześcijańskich, poprzedza Adwent. Jest to czas oczekiwania na przyjście Pana, a nadzieję tę wyraża świeca roratka zapalona rano w kościele podczas Mszy św., zwanej Roratami.

Pierwotny Adwent trwał 4 tysiące lat, bo tyle czasu oczekiwała ludzkość na przyjście obiecanego Mesjasza. Współcześnie trwa 4 tygodnie. Pierwsza część Adwentu to czas zadumy i refleksji nad naszym przemijaniem, pomocne są w tym rekolekcje adwentowe. Ostatnie dwa tygodnie kierują już naszą uwagę na rychłe przyjście Syna Bożego w stajence betlejemskiej i wskazują na potrzebę właściwego przygotowania naszych serc na te wielkie uroczystości.

 

W tym czasie, zarówno w kościele, jak i w domach czynione się przygotowania na dochowanie wszystkich tradycji i obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. W kościołach urządza się stajenkę - symboliczne miejsce Betlejem. Jest tam żłobek, Dzieciątko oraz Maryja i Józef. Wokół na sianie wół, osiołek. Nad stajenką migoce betlejemska gwiazdka, a przed  - pasterze ze swą trzodą, zaś w oddali widać spieszących mędrców ze Wschodu. Wokół oczywiście choinki z gwiazdkami i lampkami.

Uroczyste otwarcie stajenki ma miejsce na Pasterce - odprawianej o północy. W większości mieszkań jest więc tradycyjna choinka, a ostatnio można zauważyć również pięknie oświetlone elewacje domów i drzewa w ogrodach przydomowych. 

Jak niemal we wszystkich polskich domach, również i w mariawickich, najpiękniejszą chwilą świąt Bożego Narodzenia jest wieczór wigilijny. W pokoju gościnnym nakrywa się stół białym obrusem, przykrywającym symboliczne siano, a na centralnym miejscu opłatek i Pismo święte. Przed uroczystą kolacją gospodarz domu czyta fragment Ewangelii przybliżający wydarzenia w Betlejem sprzed dwóch tysięcy lat. Po zaśpiewaniu kolędy wszyscy domownicy, przełamawszy się opłatkiem składają sobie życzenia, po czym następuje wigilijna kolacja. W domach mariawickich nie ma i w najbliższym czasie nie będzie dyspensy tolerującej spożywanie potraw mięsnych w czasie Wigilii. Dlatego na stole pojawia się zupa owocowa lub barszcz czerwony z fasolką, karp, śledzie, pierogi z grzybami, pieczarki, sałatki, itp.

Tradycyjnie przy stale jest jedno wolne miejsce dla niespodziewanego gościa.

Po wieczerzy wigilijnej wszyscy, a zwłaszcza dzieci oczekują Mikołaja z workiem prezentów, a jeżeli podarki znalazły się wcześniej pod choinką, to jest to właściwy czas na ich rozpakowanie. Przed północą większość parafian udaje się do kościoła na Pasterkę.

 Szopka, parafia Łódź, 2002 r.

Czas Bożego Narodzenia trwa w Kościele Starokatolickim Mariawitów przez 40 dni - do 2 lutego. W tym okresie liturgicznym, wszystkim nabożeństwom towarzyszą kolędy, zazwyczaj w pięknym wykonaniu parafialnego chóru, czy też orkiestr dętych, które istnieją przy większości parafii mariawickich. W wielu parafiach organizowana jest dla dzieci i młodzieży "choinka" z Mikołajem i podarkami; wystawiana także jasełka. Jest to czas tzw. kolędy, podczas której kapłan udaje się do domów swoich parafian z wizytą duszpasterską, by tam zanieść słowa pociechy i błogosławieństwa Bożego.

Święta Bożego Narodzenia są zatem czasem umocnienia więzi rodzinnych i parafialnych; czas wielkich duchowych przeżyć, czas radości, miłości i pokoju.

  

 

Ks. M. Bernard Kubicki

 

 

 

Więcej o Świętach Bożego Narodzenia:

Tradycje Bożego Narodzenia, szopka (więcej)

Jasełka w parafii łódzkiej (więcej)

 


grudzień 2003

powrót