-Zaśpiewają pieśni prawosławne na międzynarodowym festiwalu

Nasi chórzyści w Hajnówce.

Chór „Mariawita” zakwalifikował się do grona 31 chórów z 10 krajów: Anglii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Grecji, Łotwy, Rosji, Serbii, Ukrainy i Polski, które wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu-Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej - Hajnówka 2005 (www.festiwal.cerkiew.pl). 27 maja, w Soborze św. Trójcy w Hajnówce, nasi chórzyści zaprezentują 6 utworów konkursowych. Do tego występu przygotowują się od kilku miesięcy.

- W Hajnówce zaprezentujemy pieśni w języku rosyjskim starocerkiewnym, między innymi P. Czajkowskiego „Święty Boże”, czy „Molitwa gospodnia” czyli „Ojcze nasz”. Nasi chórzyści po raz pierwszy zmierzyli się z takimi utworami. Oczywiście nie obyło się bez problemów chociażby z akcentowaniem, bo język znany nam, uczącym się przecież kiedyś w szkołach rosyjskiego, różni się od tego starocerkiewnego - mówi dyrygent chóru ppłk dr Henryk Kapusta.

- Wszystkie szczegóły muszą być dopracowane. Dyrygent H. Kapusta i Piotr Ciesielski

- Mieliśmy już zaproszenie do udziału w tym prestiżowym festiwalu w ubiegłym roku, ale ze względu na mało czasu na przygotowanie, musieliśmy odmówić. Chcieliśmy naprawdę zaprezentować się jak najlepiej przed wymagającą publicznością i międzynarodowym jury, składającym się z wielkich znawców chóralistyki cerkiewnej z Moskwy, Mińska, Kijowa i Warszawy - mówi H. Kapusta i dodaje – mamy tremę. Do tego ja sam czuję, że za każdym wykonaniem, przygotowywanych przez nas pieśni, odkrywamy coś nowego, jakieś nowe walory tych utworów. Mamy nadzieję, że sam udział w tym festiwalu będzie już dla nas wspaniałym przeżyciem i niezapomnianym spotkaniem z wielbicielami śpiewu chóralnego z różnych krajów

 

 

 

 

Chórzystki i chórzyści w trakcie próby w sali parafialnej w Strykowie.

(FDIM)


 kwiecień 2005

powrót