Łódzcy chórzyści nagrywają

Rozmowa z Henrykiem Kapustą - organistą i szefem chóru łódzkiej parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz pomysłodawcą i dyrygentem połączonego Chóru Diecezji Śląsko-Łódzkiej.

Skąd pomysł na stworzenie wspólnego chóru diecezjalnego?

Wszystko zaczęło się latem ubiegłego roku, gdy chórzyści z parafii w podłódzkiej Dobrej, poprosili mnie o pomoc w przygotowaniu programu na ich specjalny występ. Zostali bowiem zaproszeni na uroczystość parafialną do Mińska Mazowieckiego. I wtedy pomyśleliśmy o szerszej współpracy. Zwróciliśmy się z tą inicjatywą do brata Biskupa Naczelnego w Płocku. Pomysł się spodobał i tak zaczęliśmy próby w poszerzonym składzie. Filarem połączonego chóru są bracia i siostry z Dobrej i Strykowa. Ich głosy uzupełnia sześcioro naszych łódzkich chórzystów oraz sześcioro z Lipki. W ten sposób powstał mieszany zespół wokalny liczący 33 osoby.

Teraz chór już może poszczycić się pierwszymi efektami swojej pracy, dokonaliście pierwszego nagrania.

Tak, 10 kwietnia w kościele w Dobrej, gdzie już wcześniej wielokrotnie nagrywano Msze św. i inne uroczystości np. przez Radio Bis, dokonaliśmy nagrania krótkiego materiału muzycznego. Są to trzy pieśni: „Bogurodzico”, „Modlitwa w Kościółku” czyli „Ojcze z niebios”, i „Wybacz nam, Panie” w polskiej i angielskiej wersji językowej. Nagraliśmy także „Wstęp” i „Chwała na wysokości Bogu” z IV Mszy. Utwory te przekazane zostały komitetowi organizacyjnemu Światowego Dnia Modlitwy Chrześcijan na 2005 r. Gospodarzem tego wydarzenia będzie właśnie Polska. Specjalna komisja oceni pod względem muzycznym propozycje różnych kościołów, w tym naszego i prześle swoje opinie do Nowego Jorku.

Ale to nie koniec planów nagraniowych?

Nie, nie. Ten materiał nagrany w kwietniu znajdzie się najprawdopodobniej na naszej dużej płycie, której nagranie zamierzamy zakończyć w lipcu tego roku. Będzie na niej około ośmiu pieśni, przede wszystkim utwory maryjne, i cała IV Msza św., a także mariawicka Rota i tu niespodzianka... postaramy się także umieścić na niej polskojęzyczną wersję „Chóru pielgrzymów” z opery „Nabucco”  Verdiego. Chcielibyśmy, aby ta płyta była podarunkiem w tym roku dla Kościoła, jako swoiste uzupełnienie naszego występu „na żywo” w Świątyni w Płocku w czasie uroczystości 15 sierpnia. 


(FDIM-Łódź)

Utwory - do pobrania - pliki mp3

Bogarodzico (974kB)

pobierz

Ojcze z niebios (Modlitwa w Kościółku) - St. Moniuszko (882kB)

pobierz

Msza IV - Wstęp (1,07MB)

pobierz


 kwiecień 2003

powrót