28 Kongres starokatolicki - Praga

 Przedstawiciele nie tylko naszego Forum, ale również i młodzieży oraz innych osób z łódzkiej parafii mariawickiej wzięły udział w 28 Międzynarodowym Kongresie starokatolickim. Odbywał on się w okresie 19-24 sierpnia 2002 roku w Pradze. Kongresy takie organizowane się co 4 lata.

Na obecny zgłoszonych było blisko 300 osób z 14 krajów. Jednak powódź i jej następstwa odstraszyły kilkadziesiąt osób. Byli  przedstawiciele z krajów Europy, a także z USA i Kanady. Znaczą część stanowiły osoby duchowne - biskupi, księża.

Mieszkaliśmy w ośrodku studenckim Akademii Rolniczej w dzielnicy Suchdol w Pradze. Po śniadaniu i obiedzie wszyscy spotykaliśmy się w auli. Codziennie rano i wieczorem uczestnicy z innego kraju prowadzili modlitwy w języku ojczystym. Polska zaprezentowała się w środę. Później wygłaszane były referaty, o których dyskutowaliśmy w grupach pod przewodnictwem osoby duchownej, a wnioski po kilku spotkaniach były przedstawiane na koniec kongresu w celu ich dalszego rozpatrzenia, zaakceptowania przez wszystkich. Każdy kraj miał przeznaczoną  tablicę, na której zawieszając zdjęcia, foldery, informacje, prezentował swój Kościół. Z Polski było 7 osób z Kościoła Polskokatolickiego i 8 z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Ciekawym dniem była środa. Po obiedzie sześcioma autokarami zawieziono nas do miasta. Zwiedzaliśmy kościół starokatolicki - Katedrę p.w. św. Wawrzyńca, Katedrę św. Wita, podziwialiśmy budowle pałacu królewskiego - obecną rezydencje Prezydenta, oglądaliśmy panoramę miasta oraz różne pomniki. Najciekawsze zabytki znajdują się oczywiście na Starym Mieście, ale to niestety było zalane. O godz. 17.00 w Kościele św. Jana Nepomucena odbyła się eucharystyczna Msza św. celebrowana przez arcybiskupa Utrechtu z Holandii Joris'a Vercammen'a w koncelebrze biskupów starokatolickich i anglikańskich. Zebrana po nabożeństwie taca została przeznaczona dla powodzian. Po spędzonej w miłej atmosferze kolacji wróciliśmy na nocleg.

W czwartkowy wieczór  odbywały się prezentacje krajów. Przedstawiane były różne inscenizacje, występy chórów, popisy solowe, piękny koncert skrzypcowy z akompaniamentem, taniec hinduski i inne.

Kongres był bardzo dobrze zorganizowany. Oprócz bezpośredniego tłumaczenia, wszystkie referat dostępne były w opracowanej formie pisemnej w poszczególnych wersjach językowych. Na język polski tłumaczyła p. Ewa Dąbrowa. Należy również wyrazić podziękowanie p. Loek'owi Wagenaar'owi oraz ofiarodawcom z Kościoła Starokatolickiego z Holandii za sponsorowanie naszej ośmioosobowej delegacji z Łodzi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Serdeczne podziękowania kierujemy również do wiceprzewodniczącego Rady synodalnej Kościoła Starokatolickiego w Czechach pana Josef'a Köenig'a.  

 

 

Uczestnicy [powiększ 23kB]

 

Dyskusje na temat referatów, rzeczywistej pracy Kościołów w poszczególnych krajach    [powiększ 21kB]

 

Grupa z Łodzi przy kościele starokatolickim    [powiększ 22kB]

 

 

powrót