Wycieczka do Hajnówki

W dniach 26-29.05.2005 r. przedstawiciele FDIM-u wybrali się na wspaniałą wiosenną wycieczkę połączoną z aktywnym wspieraniem chóru naszego Kościoła na Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. 

Cerkiew Św. Trójcy w Hajnówce

Hajnówka jest to niewielkie miasto powiatowe w województwie podlaskim na skraju Puszczy Białowieskiej. Zachwyca zielenią lasów i łąk, spokojem i pięknem okolicy.

Najważniejszą częścią naszej wycieczki był oczywiście koncert. Festiwal odbywa się corocznie w maju w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce. Cerkiew, gdzie odbywał się festiwal z zewnątrz wygląda jak bajkowy pałac, w środku natomiast jest bogato zdobiona ikonami i malowidłami symbolizującymi religijne postacie i wydarzenia. Mieliśmy okazję posłuchać śpiewu chórów z Bułgarii, Belgii, Białorusi, Grecji, Serbii i Czarnogóry oraz oczywiście chóru Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Wszyscy zebrani słuchali śpiewu w ciszy i skupieniu pozwalając wypełnić muzyką i modlitwą nasze serca. Mocno trzymaliśmy kciuki za występ naszego chóru, gdy zaczęli śpiewać serca mocniej zabiły, a gdy skończyli byliśmy dumni z ich występu i wyróżnienia, które otrzymali. Wieczorem wszyscy uczestnicy festiwalu mieli możliwość spotkania się i poznania, podczas ogniska zorganizowanego przez mieszkańców Hajnówki.

Więcej o występie mariawickiego chóru - (czytaj...)

Pozostały czas wykorzystaliśmy na aktywny wypoczynek, do którego nakłoniła nas piękna pogoda, a przede wszystkim uroki okolicy. Wspaniały poranek spędziliśmy w Białowieskim Parku Narodowym, który jest ostoją naturalnych lasów niżowych oraz królestwem największego europejskiego ssaka – żubra. Tu mogliśmy wypocząć spacerując i wdychając powietrze krainy nazywanej „Zielonymi Płucami Polski”. Zwiedziliśmy również Białowieżę bogatą zarówno w obiekty sakralne, jak i zabytki architektury drewnianej i murowanej. Jedną z atrakcji była przejażdżka kolejką wąskotorową na trasie z Hajnówki do puszczańskiej miejscowości Topiło, gdzie znajdują się przepiękne śródleśne stawy. W drodze powrotnej pojechaliśmy na Górę Grabarkę, która jest świętym miejscem prawosławia w Polsce. Na wzgórzu tym znajduje się cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Obok cerkwi postawione zostało przez wiernych ponad 7000 krzyży wotywnych. Podczas pielgrzymek na tą górę wierni przynoszą kolejne krzyże ofiarowane w intencji spełnienia próśb pielgrzymujących.

Korzystając z zaproszenia kapłana Jana Opali w drodze powrotnej odwiedziliśmy także nasz kościół w Mińsku Mazowieckim. Uczestniczyliśmy w nabożeństwie majowym oraz zobaczyliśmy prace remontowe we wnętrzu odnawianego kościoła.

Bardzo miło wspominam nasz wyjazd. Mieliśmy okazję poznać religię prawosławną, ale również, co było najważniejsze dla nas dzięki chórowi oraz rozmowom z ludźmi przekazywać informację o Kościele Starokatolickim Mariawitów. Spędzając czas razem z osobami z FDIM-u, wspólnie lepiej się poznaliśmy, zaprzyjaźniliśmy i zżyliśmy ze sobą. Wycieczki pełne radości, rozmów, podziwiania krajobrazu, pięknych budynków, wypoczynek na łonie natury oraz wieczory spędzone  przy świecach. To wszystko sprawiło że mogliśmy zapomnieć o codziennych obowiązkach i kłopotach.

Myślę, że wszyscy z nas mile wspominają te trzy wspólnie spędzone dni. Ja osobiście z utęsknieniem czekam na kolejny wspólny wyjazd.

(Joanna Janasik)

Jeden z mieszkańców Białowieskiego Parku Narodowego 

 

Główny mieszkaniec rezerwatu - żubr w całej okazałości

Św. Góra Grabarka

Topiło-urocze miejsce do wypoczynku i zdjęć

 

Prace remontowe w kościele w Mińsku Mazowieckim


 czerwiec 2005

powrót