Wykład ks. M. Pawła Rudnickiego przyciągnął do Łodzi młodzież z Mińska Mazowieckiego. 

CHCEMY ZORGANIZOWAĆ KRAJOWE SPOTKANIE MŁODZIEŻY MARIAWICKIEJ.

To była druga wizyta w krótkim czasie kapłana Pawła Rudnickiego w Łodzi. Najpierw był gościem FDIM w ramach cyklu „Ludzie, wiara, świat” (więcej). Wtedy zaproponował, że może nas znów odwiedzić z jakimś tematycznym wykładem. Ponieważ kapłan Paweł jest również astronomem, trudno nam było zdecydować się na tylko jedno zagadnienie, bo tak wielu rzeczy można się od ks. Profesora dowiedzieć. Ostatecznie z trzech zaproponowanych przez nas tematów zaakceptował jeden, o sposobach poszukiwania Boga na przestrzeni czasów .

Spotkanie 11 lutego to była pasjonująca wyprawa przez wieki. Od czasów Adama i Ewy, poprzez Abrahama, Józefa i Mojżesza, starożytny Egipt, kultury Majów i Azteków do zakonów i zgromadzeń zakonnych i wreszcie naszych czasów. 

Oprócz członków FDIM-Łódź w wykładzie uczestniczyli przedstawiciele młodzieży z Mińska Mazowieckiego. Nieprzypadkowo. Okazuje się, że młodzież z Mińska od kilku lat działa bardzo aktywnie i realizuje różne przedsięwzięcia. O wykładach dowiedzieli się z naszej strony www i nie mogli sobie odmówić wyprawy do Łodzi, dowiadując się o kolejnym spotkaniu.

- Zaczęliśmy się spotykać jakieś 3,5 roku temu z inicjatywy naszego proboszcza, kapłana M. Jana Opali, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Wtedy też odprawiana jest Msza św. w intencji młodzieży - mówi Michał Zalewski z parafii Mińsk Mazowiecki.

- Teraz w naszej grupie młodzieżowej systematycznie działa 15-20 osób. Duże znaczenie ma dla nas fakt, że kapłan Jan jest delegatem ds. młodzieży z ramienia naszego Kościoła w Polskiej Radzie Ekumenicznej. I to procentuje naszym udziałem w różnych spotkaniach ekumenicznych w Polsce i w Europie - dodaje Michał.

- Nie tak dawno rozpoczęliśmy realizację cyklu prelekcji i spotkań z ciekawymi ludźmi. Naszymi prelegentami byli; Tomasz Mames -  „Mateczka-życie założycielki naszego Kościoła” i dr Sławomir Gołębiowski -  „Społeczne i religijne podłoże mariawityzmu”. Mamy wiele planów związanych przede wszystkim z działaniami integrującymi młodych mariawitów. A naszym najambitniejszym pomysłem jest zorganizowanie spotkania dla młodzieży z wszystkich parafii mariawickich - przyznaje Michał.

- Obserwujemy działalność FDIM już od dłuższego czasu. Bardzo nas cieszy to, że są w Kościele ludzie, którzy nie zadowalają się „bezrefleksyjnym mariawityzmem”, jeszcze bardziej cieszy fakt, że są to ludzie młodzi. Nie będę ukrywała, że mamy nadzieję na nawiązanie z FDIM-em współpracy - mówi Karolina Grudzińska przewodnicząca młodzieży w parafii mariawickiej Mińsk Mazowiecki. 

(FDIM)


 luty 2004

 powrót