|
|||
Uroczystość w Zgierzu.
18 czerwca 2006 roku zgierscy mariawici świętowali 100 - lecie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Podczas uroczystości odpustowej Matki Boskiej Nieustającej Pomocy dokonano poświęcenia pamiątkowej tablicy oraz złożono kwiaty spoczywającym na cmentarzu Kapłanom. Uroczystą Mszę św. w intencji Parafii odprawił bp M. Ludwik Jabłoński, biskup Diecezji śląsko-łódzkiej. W obchodach Jubileuszu udział wziął także Krzysztof Kwiatkowski - wiceprezydent miasta Zgierza oraz Grzegorz Leśniewicz - starosta zgierski, którzy przekazali życzenia i podkreśli aktywność zgierskich mariawitów w okresie rozwoju miasta.
Historia Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Zgierzu
Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Zgierzu istnieje od 1906 roku. Pierwszym jej organizatorem i proboszczem był ks. Józef M. Wawrzyniec Pągowski – wikariusz zgierskiej Parafii. Funkcję tę pełnił od 12 marca 1903 r.. W ciągu 4 dni w 1906 r., za mariawityzmem opowiedziało się 12 tys. osób. Należy nadmienić, iż w owym czasie liczba mieszkańców Zgierza oscylowała wokół 15 tys.. W 1906 r. rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Słowackiego, a 8 grudnia tegoż roku przeniesiono Przenajświętszy Sakrament. Wczesną wiosną 1907 r. rozpoczęto budowę murowanego domu przy ul. Słowackiego. Tam właśnie znalazły swe miejsce ochronka, dwie szkoły (dla chłopców i dziewcząt), sala zajęć i mieszkania dla kapłanów. Budowa została ukończona jesienią tego samego roku. W budynku tym znajdowała się sala ćwiczeń. Do ochronki uczęszczało w roku 1909 – 215 dzieci. Duże sale przeznaczono na funkcjonowanie szkoły mariawickiej, a w sutenerach umieszczono warsztaty. W 1908 roku uzyskano zgodę na otwarcie drugiej ochronki. Zwrócono się także z wnioskiem na otwarcie szkoły. W roku 1910 było – 150 uczniów. Natomiast w roku 1918 placówka ta podlegająca już Dozorowi Szkolnemu kształciła 275 uczniów. Przy Parafii działał tez przytułek dla starców. Działalność charytatywna i opiekuńcza na owe czasy była wysoce społeczna i dobrze zorganizowana. Wzniesiono odrębny budynek dla potrzeb Parafii w tym dla organisty. Na mieszkania dla wiernych. Parafia nabyła udziałowy dom. Cały kompleks budynków stworzył w krótkim czasie swoistą dzielnicę. Do Parafii przyłączyli się mieszkańcy Chełmów, Skotnik i Łagiewnik w liczbie ok.100 osób. Faktem jest też istnienie w Jedliczu filii zgierskiej Parafii z murowanym kościołem. Nabożeństwa do połowy XX w. odbywały się tam w każdą środę, oraz co miesiąc w niedzielę. W 1912 r. Parafia zgierska miała jedną filię w pod łódzkim Kochanówku (obecnie Łódź). Istniała tam kaplica domowa.
Według stanu na rok 1913 obok kościoła istniały dwa murowane domy parafialne, dom fabryczny i dwa domy ludowe oraz elektrownia. Tartak i „lokomobila” służąca do jego napędu, zostały wypożyczone do Płocka, usprawniając prace przy budowie Świątyni Miłosierdzia i Miłości. Przy Parafii istniały: Towarzystwo Pożyczkowo – Oszczędnościowe oraz Towarzystwo Spożywców „Braterstwo”.
Zgierską Parafię osłabiło kilka wydarzeń i procesów mających miejsce
w okresie międzywojennym. W roku 1995 Ks. M. Ludwik Jabłoński został wybrany na biskupa i konsekrowany 10.12.1995 roku. Ordynariuszem Diecezji śląsko – łódzkiej, z siedziba w Łodzi, jest od 1997 r.. Wówczas tymczasowym opiekunem Parafii został ks. M. Mirosław Polkowski z Płocka.
Od Wielkanocy 1996 r. proboszczem jest ks. M. Szczepan Orzechowski, który dojeżdża z pobliskiej Dobrej. Każdego roku są czynione prace wykończeniowe i konserwacyjne. Do ważniejszych należy zaliczyć dokończenie ogrodzenia placu kościelnego i odnowienie wnętrza kościoła.
Na cmentarzu, obok kościoła, spoczywają dwaj kapłani: Śp. Kapłan Czesław
M. Polikarp Kahl, bliski krewny o. Honorata Koźmińskiego i długoletni proboszcz
Parafii Śp. Ks. Józef M. Barnaba Gromulski. Więcej o parafii w zgierskiej- zobacz
|
|||
Zdjęcia z uroczystości jubileuszowej |
czerwiec 2006 |