Cmentarz - Informacje
|
|
Lokalizacja Godziny otwarcia Dojazd komunikacją miejską Administracja cmentarza
|
|
Historia Cmentarz mariawicki w Łodzi powstał równolegle z rozpoczęciem działalności Kościoła mariawickiego, a więc na początku XX w. Pierwszy pogrzeb ośmioletniej Anieli Graczyk odbył się 12.XII.1906 r. Do 1910 roku zostało pochowanych niemal 500 osób. Jedynie w okresie okupacji niemieckiej cmentarz był zamknięty. Spoczywa na nim ponad 3.500 zmarłych z Łodzi oraz Pabianic. Z wyjątkiem bp. M. Leona Gołębiowskego, który pochowany jest przy kościele, na cmentarzu znajdują się groby duchownych - bp. M. Andrzeja Jałosińskiego (proboszcza łódzkiego) i ks. M. Fabiana Jarzymowskiego (proboszcza pabianickiego); ponad 30 Sióstr zakonnych. Mariawicka nekropolia jest cmentarzem wyznaniowym. Najstarsze z ocalałych pomników pochodzą z lat 30. ubiegłego stulecia.
Jednak znajduje się także grób prawdopodobnie z 1909 roku. Na
tablicy wyryty napis - Antoni Wojdan - Bojownik o niepodległość Polski i
socjalizmu odznaczony medalem niepodległości (ur. 13.VI.1861, zm. 24.IX. 1909)
- Cześć Jego pamięci Poświęcenie nowego krzyża - wrzesień 2004 - (więcej)
Pogrzeb W dniu pogrzebu odprawiana jest Msza św. w intencji zmarłego w kościele parafialnym przy ul. Franciszkańskiej, a następnie ciało przewożone jest na cmentarz, gdzie z należytym szacunkiem i modlitwą zostaje złożone do grobu. Pomniki
Pamiętajmy! Po 20 latach od pochówku w celu dalszego utrzymania miejsca należy opłacić plac. (Dz.U. Nr 47, poz. 298 z 1972 r.) W przeciwnym wypadku miejsca przeznaczone zostają do dalszego pochówku. Poza tym miejmy na uwadze także należności związane z korzystaniem z wody oraz wywozem śmieci; związanych z utrzymaniem czystości na terenie cmentarza.
|
listopad 2003 |